apr
2013
Avokadoolja till händerna
Oj, två dagars bloggavbrott- det hör inte till vanligheterna 🙂
Tisdag idag och vi har varit på utflykt med klassen. Jag är helt mosig nu, eftersom jag både fryser pga kylan ute och har ett ansikte som hettar lite pga all sol. Sedan jobb till 17 och nu hemma och har ätit middag.
Jag har lite jobb kvar att göra ikväll, men pausar en stund och umgås med barnen.
Jag passar på att be om tips på bra naturliga tips på att få torra händer fina och naglar starka och långa? Jag har bitit på naglarna hela vinterm, mycket på grund av att de är svaga och torra redan innan. När de börjar växa är det lättare att låta dem vara, men det är en bit dit. Vilmer har tyvärr tagit efter mig, och blivit nagelgnagare han också….
Några av de större nagelmärkena har just avokadoolja, ihop med andra bra oljor i små dyra flaskor. Eftersom jag har ett gäng oljor hemma kan jag ju blanda själv, och på sätt slippa mineraloljorna (som ju låter bättre än de är!)
Avokadoolja passar till naglar som skivar sig, eftersom den också går lätt ner i porerna. den passar så klart fint till att blanda med en bra handkräm. Jag har en avokadoolja hemma, som jag inte använt på ett tag. Jag ahr helt enkelt glömt bort den. Förut använde jag både till hår och till OCM (oil cleansing method), men det som är kvar tänker jag använda till händerna.
Jag vill ha naglar till våren…… ge mig bra tips på hur du lyckas få starka och fina naglar!

Teres
9 april, 2013 at 19:50 (12 år ago)Myrraolja är toppen jag har använt det i 2v naglarna blir så fina. Har även polerfil innan.
Kram