Brödmix på LCHF-bröd

IMG_1139 (Large)

Ett av butikerna jag ville besöka på hälsomässan var Sukrin. De säljer bland annat sukrin melis som jag har sedan tidigare och var nyfiken på annat i sortimentet. Jag fick med mig en del prover, men köpte också ny melis, matmuffinsmix och så 1 kg brödmix.  Jag gjorde en sats på ca 1/3 av påsen i helgen och har ätit lite varje dag. Av den mängden blev det en rejäl limpa i silikonform.

Det håller sig verkligen mjukt och saftigt länge och är otroligt lätt att göra. Glutenfritt och med lågt kolhydratinnehåll.

Jag kikade runt lite och inser att brödmixen går att köpa på lite olika ställen, t ex i deras egen nätbutik mindresocker och på Bodystore mfl. Jag älskar ju att baka och knåpa ihop eget, men måste säga att detta känns som en riktigt bra grej att ha i skåpet. Jag har inte så stor vana av att baka lchf-bröd, så bra med mix där man också kan läsa ingredienserna och kanske så småningom prova själv 🙂

Det börjar faktiskt ge resultat av att äta bättre. Några kilo mindre, mindre huvudvärk och inget småhunger. Att lägga på lite träning är nästa steg 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply