maj
2016
Chokladbollens dag
Här ska det mumsas chokladbollar idag. Det är ju Chokladbollens Dag och dessutom är det Sveriges yngsta mästerkock ikväll och då får man äta något gott. Jag gjorde chokladbollarna igår och testade dem med en liten kopp kaffe på kvällskvisten. Dessa chokladbollar innehåller en massa nyttigheter och inte allt för mycket onyttigheter.
2.5 dl havregryn
knappt 0.5 dl sukrin +
4 msk kakao
0.75 dl kokosfett
2 msk kaffe
1 dl solrosfrön
En knapp tsk gojibärsextrakt från Helhetshälsa
2 tsk strandnyponpulver från Helhetshälsa
3 msk chiafrön
2 dl torkade äpplen och russin (mix från Saltå kvarn)
rullade/pudrade i carob
Jag mixade alla ingredienser. Sedan fick jag ställa in smeten i kylen en stund då kokosfettet blev till olja. För att kunna rulla behöver oljan få chans att stelna lite.
Det blev 25 stycken chokladbollar. Vuxen smak som man inte behöver ta så många av. Lite sega så där av den torkade frukten.
Visst är kopparna underbara? Jag och Noria hittade dem på Återbruket häromdagen. Fyra stycken för en tjuga, var tvungen att köpa. De är så där lagom retro, så där som man ibland vill ha det på altanen eller i lekstugan.
