EOS Organic lipbalm

Sedan jag började läsa och lära om mineraloljor har det inte använts en enda läppbalsam med mineralolja här hemma. Däremot har jag flera gånger fått chansen att prova ekologiska, naturliga läppbalsam och så även nu. Jag har fått en EOS organic lipbalm att prova.

Det första som slår mig är den udda förpackningen som ska göra appliceringen väldigt enkel. Inget kladd och inget spill! Absolut något jag kan tänka mig att stoppa ner i barnens skolväska 🙂

Alla ingredienser är naturliga och 95% av dem är dessutom ekologiska. De verksamma ämnena är e-vitamin som är en antioxidant, samt jojobaolja och sheasmör, vilka gör läpparna mjuka och återfuktade på djupet.

De finns i 6 smaker och färger.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 Comments on EOS Organic lipbalm

  1. Carola
    28 april, 2014 at 08:20 (11 år ago)

    Vad är det med mineraloljorna i läppbalsamen? Nu blir jag nyfiken.
    Jag har inte hunnit läsa här så mycket som jag vill så du kanske redan har skrivit ett inlägg om det? Du kanske kan skriva ett par rader bara om du har tid.
    Kram Carola

Leave a Reply