jul
2013
Ett lite nyttigare alternativ till kladdkakemuffins
Jag är inte rädd för socker, jag är försiktig med att inte få för mycket socker, för ofta. Jag är inte rädd för mjöl, jag är försiktig med att inte få för mycket vitt mjöl, för ofta. Det är bra att lära sig själv och barnen skillnaden på vardag och fest, och ibland och ofta. På sommaren vill vi ha något gott till fikat, på båten, stranden, hemma. Men det blir mycket kaffe och man kan inte äta goda vetebullar jämt, flera gånger om dagen.
Idag bakade vi bullar att stoppa i frysen. Vanliga hederliga bullar med mandelfyllning i och pärloscker på, med vetemjöl och grahamsmjöl. Sedan bakade jag också små chokladmuffins, där jag inte uteslöt socker och mjöl helt, men drog ner mängden och försökte göra några nyttigare val.
2 ägg vipsades med
1/2 dl socker
2 droppar sweetleaf sweet drop chocolate/raspberry
1 dl mandelmjöl
1 dl vetemjöl
1/2 dl mortlade cacaonibs
2-3 msk kakao
1/2 tsk bakpulver
50 gram smält smör
2 msk smält kokosfett
Det blev 12 stycken små muffins! Riktigt goda. Bra att de är små för ofta nöjer man ju sig med en liten bit, att vara utan helt är sorgligt! De ser stora ut på bilden, men det är den lilla muffinsformen vi pratar om….
