Gamla vykort blir badrumskonst

20121211-213619.jpg

Nu har vi gjort vårt första collage med 20-talskort. Nu ska vi känna av det lite så får vi se om vi byter plats på dem eller ej 🙂 Tack Kaj och Kerstin för att vi får förvalta dem ett tag.

När jag såg Historieätarna härom kvällen blev påmind om att jag är lite förtjust i 20-talet. Snart fyller jag 35 år, kanske dags att börja bära hatt. Jag vill ha en 20-talshatt/mössa. Jag ska rota på loppisar tänkte jag eller så får jag låta virka upp en. I sådana här lägen saknar jag min farmor. Hon hade älskat ett projekt, att få hjälpa till. Hon lärde mig virka och sticka, men jag hann inte bli tillräckligt duktig innan hon fick starr. Vilken sorg för henne, som sakta men säkert fick dra ner mer och mer på sin stora sysselsättning.

Jag vill nog hellre ha en mössa mer än en hatt. Användbar ska den vara, och svart. Ungefär i den här modellen, fast virkad kanske?

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 Comments on Gamla vykort blir badrumskonst

  1. clara
    13 december, 2012 at 11:00 (12 år ago)

    Sicken fin hatt, den hade jag velat ha!

  2. Jessica
    13 december, 2012 at 23:41 (12 år ago)

    Kul med gamla vykort! Och charmig hatt också! Jag köpte en hatt förra hösten, men har faktiskt aldrig använt den…än… Men nån gång så! Jag tycker att det är lite kul med hatt!

    Kram

Leave a Reply