mar
2014
Grodda mungbönor- bra substitut till pasta
Här i veckan hittade jag en kvarglömd låda med mungbönor i skafferiet. De slängde jag direkt i glasburken och lagom till helgen hade jag groddar klara att äta.
Jag förvarar dem i kylen efter att de groddat klart i en glasburk i köket. Sedan är det bara att ta fram lagom mycket, koka upp lätt och ha lite smör och salt på så passar det finfint istället för t ex pasta.
Dagens lunch är en gammal studentfavorit som inte ätits på länge. Men kylen gapade tomt och då är det bara att rota långt i minnet. En burk creme fraiche, en burk tomatkross (gärna goda sådana som Pulpa), en burk tonfisk i vatten, salt, svartpeppar och ett par vitlöksklyftor. Idag hade jag i lite färsk basilika också, men sådan lyx höll jag inte på med som student 🙂
Nu har jag en laddning bovete i vatten, vilka jag hoppas ge mig groddar i veckan.
