dec
2013
Grönt är skönt
I måndags var Teres, Joel och lilla David här igen. Vi drack kaffe, pratade julmat och ledighetsplaner medan barnen lekte. Och så fick jag ett par fina flätor också 🙂 Barnen fick varsin underbar mössa av Teres också, men mer om det i ett senare inlägg.
teres delar mitt intresse för hälsokost och naturlig hudvård och det är kul att sitta och snacka om sådant och sedan skicka med lite prover på grejer som jag själv fått att prova. Den här gången fick hon med sig bodylotion från Weledas White Mallow till småkidsen, lite tonad hudkräm från Nova Concept, som passar Teres bruna hy mycket bättre än min och så en påse med 5-6 portioner av Amazing Grass Green Superfood som kom till mig från Bodystore förra veckan.
Det är ett näringspulver som går att dricka som det är i vatten. Riktigt gott, faktiskt, med smak av citrus och grönt te ungefär. Andra greens (t ex korngräs, vetegräs och supergreens) som jag har hemma blandar jag ju i smoothies och uppskattar mycket. Det här är för tillfällen då jag kanske inte vill mixa utan bara blanda. Både jag och Jan har varit lite skruttiga, men klarat oss från feber och sjukfrånvaro. Så på det hela taget har detta ändå varit en frisk höst, några få vab-dagar med barnen bara. Kan det bero på att jag är typ grön inuti 🙂
Det finns ett gäng andra spännande produkter från Amazing supergrass också. Har du provat någon av dem?
Mikaela
18 december, 2013 at 18:07 (11 år ago)Älskar mina ”greens produkter” och har det som en daglig vana att inta en greens drink eller smoothie. Jag gillar smaken av de flesta greens produkterna på marknaden som jag provat, men måste säga att ”Amazing grass green superfood har en unik och mycket god uppfriskade smak!