Julmat från MatHem

På eftermiddagen kom Amanda hit och var med barnen en liten stund medan jag åkte iväg och köpte ett kalaha-spel som gemensam sita julklapp till barnen. En gran fick jag med hem också, den minsta jag hittade. Barnen köpte inte motiveringen att trollhassel också kan funka som gran, och jag är väl lite blödig. Är granen viktig på julen får det väl bli en liten en.

Sedan kom Janne och skulle hämta upp Amanda, men hann stanna på fika först. Barnen blev så glada att se honom. Noria ville sitta i knät hela tiden och Vilmer ville visa allt han kan, typ!

MatHem plingade sedan på dörren, med de matvaror vi köpt. Så himla bra påhitt det där med hemleverans av mat. Jag njöt av att bara titta på dem som trängdes på mataffärerna idag. Själv hämtade jag ju min tårta och gick vägen via kaféet helt utan kö, med vetskapen att min mat kommer. Trevlig chaufför, som kom i tid trots det tryck det måste vara idag. Med sig fick han några pepparkakor som vi dekorerat. En bock som det stod tack på. En stjärna med 5 guldpluttar för högsta betyg, en glad chaufförpepparkaka och så en gran.

Nu är snart mamma och Åka här. Jag ska värma glöggen och tända ljus. Trevlig kväll på er! Vad gör ni ikväll?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 Comment on Julmat från MatHem

  1. Dan
    26 december, 2012 at 15:59 (12 år ago)

    Tack Vilmer för högsta betyget – 5 st guldpluttar. Hoppas du fick många julklappar i år!

    Bästa hälsningar från oss alla på MatHem

Leave a Reply