Kaffe i kopparpannan

Jan börjar jobba idag. Jag och barnen är lediga en vecka till. Vi fick besök som fått dagen att gå fort. Pappa kom vid halv tio och vi hinkade i oss några koppar kaffe innan Carro, Henke och Alma kom, mer kaffe, och så kom Janne och ännu lite mer kaffe.

Jag blev väldigt inspirerad av kaffepannorna på Tant Brun igår och putsade upp mitt eget loppisfynd. Det hittade jag på en gårdsloppis i Orsa. Jag köpte den för att ha i lekstugan eller till att vattna altanpelargonen med, men den blev ju himla söt och får ta plats i köket istället.

Kakfatet invigdes också. Det köpte jag på Röda Korset i början av sommaren, men har inte använts förrän idag.

Jag tog inget fika, däremot extra mycket kaffe. Janne kom och räddade mig. Jag hade dukat fram till mig också, men sedan sa Carro att Janne skulle komma. Istället för att tina upp mer lät jag bli, och det känner jag mig nöjd med nu. Jag är väldigt träningssugen idag igen. Inte så att jag vill träna hårt, men lite konditionsträning vore skönt 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply