Karotenkomplex från Helhetshälsa

IMG_2030

Idag, på Morotens dag, måste det väl vara en bra dag att måla naglarna orange. Första nagellacket på länge, har helt enkelt haft för korta naglar men med MSM i ett par veckor är de på g. Också en bra dag att börja med karoten. Det är ju trots allt april, så snart lär det bli dagar med sol och värme. Det har ju varit soligt, men är det så här attans kallt och blåsigt är jag inte ute långa stunder ändå. Men det kommer väl!

Jag har känslig hud och behöver tänka mig för hur jag behandlar den. Jag smörjer mig noga, men tror också att karoten är ett bra sätt att förbereda huden mot oxidativ stress från solen.

De är i kapselform, som antingen kan öppnas och strös i en smoothie (tex om man inte vill ta hela eller om man har svårt att svälja kapslar). Jag sväljer dock min hel.

Läs mer om karoten här.

http://www.bodystore.com/3/sv/varumarken/helhetshalsa

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply