apr
2013
Lång bilresa med barnen
Så var påsklovet snart slut! Det har vart ett jättebra lov, men enkla utflykter och toppenväder. Det väntar dock bara tre dagars arbete innan det är dags för Lofsdalen.
Så långt har vi aldrig rest med barnen i bil. 6 timmar i bil är rätt långt. Vi hade tänkt ta många stopp, men samtidigt verkar det finnas så mycket kul att göra i skidområdet att vi vill komma upp fort. Det blir ju ingen skidåkning första dagen, men det finns ju lekplats, aktivitetshus och hinderbana. Dessutom går det ju finfint att åka pulka.
Så nu ska vi planera för att göra bilresan så smidig som möjligt. Massor med god och enkel matsäck att mumsa på, allt från frukostmackor till nötmixer. Sedan behövs kul grejer att göra i bilen. Jag själv håller tummarna för att jag hittar ett par bra böcker på bokbussen på måndag, så att jag har lite att lyssna på då och då. Barnen ska få några nya spel till iPaden och någon ny film att kolla på.
och så ska vi köpa med mycket mat. I och med att lägenheten ligger i backen kan man ju försöka att laga både lunch och middag där, och unna oss fika och så i backen under dagen och något gott i aktivitetshuset på kvällarna. Egentligen skulle man kanske skaffa en matkasse att ta med, men det är kanske för sent påkommet nu?
Vi kommer att åka E4an upp till Hudiksvall och sedan svänga inåt landet. Är det någon som har tips på fina ställen att pausa på?
Nu ska iväg på barnloppis på Fyris park. Där ska jag titta efter skidglasögon till Vilmer!
