mar
2013
Santa Maria pizza
Jag är testpilot för Santa Marias pizzagrejer via Smartson just nu. Jag hämtade ut mina saker igår och det passade finfint att laga det idag. Vilmer hade med sig Måns hem från skolan och de tyckte det var kul att vara pizzabagare. Så kul att de behövde dansa lite tango en stund också.
Vi behövde äta tidigt eftersom en kökskille skulle komma och försöka få oss att köpa kök (vilket vi gjorde också!).
Tomatsåsen var kryddig och god. Pizzabottnarna praktiska och goda, lagom stora för barn i alla fall. Jag behöver inga stora mängder jag heller, utan ser hellre till att fylla ordentligt. Toppingen är inget vi haft på hemmagjord pizza förut, men det var gott det med!
Jag hade skinka, champinjoner, mozzarella, purjolök och ruccola på min pizza. Vilmer ville ha bönor och majs på sin, förutom skinka då.
Noria åt mer pizza än hon brukar göra de få gånger vi köper färdig. Det var för att hon gjort den själv, sa hon.