mar
2010
Utmattad av shopping
Noria och jag tog vår cykeltur till IKEA. Vi har haft en mysig stund. Hon är så lätt att ha att göra med när man är på tu man hand. Vi strosade runt, åt lunch och shoppade. Jag klarade tom av alla frestelser i restaurangen. man måste lära sig vissa saker:
1. Man måste inte äta upp bara för att man betalat för det 2. man måste inte köpa bara för att det är billigt. Bilden säger en del, eller hur? Vi åt bra mat, Noria tjatade inte om godsaker utan nöjde sig med sin glasspinne och jag tog en bit mörk choklad till kaffet.
Man blir dock utmattad av att shoppa. Duns, sa det, när hennes hjälm slog ner mot min rygg. Där sov hon gott tills vi kom hem och sover än på vår säng. Hon sover inte middag längre, men det är nog bara bra att få sig en helgtupplur då och då.
Ellie
13 mars, 2010 at 15:48 (15 år ago)HEhe.. Så himla gulligt 🙂